מתחתנים? כל מה שצריך לדעת על הסכמי ממון

ראשי > מתחתנים? כל מה שצריך לדעת על הסכמי ממון

מתחתנים? כל מה שצריך לדעת על הסכמי ממון

00.00.0000
נכתב על ידי הנהלת האתר

גם אם אתם נמצאים בתחילת הדרך המשותפת וגם אם אתם כבר בפרק ב', לפני חתונה כדאי לחשוב טוב טוב ולהסדיר את כל ענייני הממון למקרה שחס וחלילה היחסים יעלו על שרטון. הנה כל האפשרויות ומידע על ההבדלים בין ידועים בציבור לנשואים

המטרה של הסכם יחסי ממון היא לסייע בהגדרת חלוקת נכסיהם של בני זוג עם סיום נישואיהם. מומלץ אמנם להסתייע בעורך דין בשלב החתימה על ההסכם, אך חשוב לא פחות להכיר את המאפיינים שלו כבר בתחילת מערכת היחסים המשותפת. כמו כן, ההסכם רלוונטי גם עבור מי שנמצא בתחילת הדרך הרומנטית עם בני זוג פוטנציאליים וגם למי שמתכנן את פרק ב' בחיים.

לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג, בעת פטירה או גירושין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית מהרכוש והממון המשותף. במידה וזוג נשוי מעוניין להפריד את הנכסים הנצברים לאורך השנים, עליו לעשות זאת בצורה משותפת ועל בסיס הסכם ממון. בכל מקרה אחר יחולקו הנכסים שרירותית על פי כללי החוק.

כמו כן, בני זוג יכולים להחליט לערוך את הסכם הממון עוד לפני הנישואים. מבחינה חוקית אין הבדל בין הסכם שנחתם לפני הנישואים לבין הסכם שנערך במהלכם. במידה ובני הזוג אינם נשואים אך חיים ביחד, ניתן לערוך הסכם שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית ביניהם וזאת על ידי "הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור".

מה ההבדל בין זוג נשוי לבין ידועים בציבור?

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור צריך גם הוא להיעשות בכתב ולהיחתם בידי שני הצדדים. חלוקת הרכוש בכל מקרה מבוססת על "חזקת השיתוף" ועל עיקרון שקובע כי בני זוג נחשבים ידועים בציבור רק כל עוד ניהלו משק בית משותף וחיו תחת קורת גג אחת.

כמובן שגם במקרה של זוגות נשואים וגם במקרה של ידועים בציבור קיימים יוצאי דופן. במקרים יוצאי דופן מופעלים מבחנים כלכליים, שמטרתם לבדוק בין היתר האם בני הזוג שמגדירים עצמם ידועים בציבור אכן חיו יחד ובאיזה אופן ניהלו את משק הבית המשותף.

במידה ובני הזוג חיים יחד ואינם מעוניינים שתחול עליהם "חזקת השיתוף" כפי שמוגדרת בחוק, עליהם לערוך "הסכם לחיים משותפים". זהו הסכם שדומה במהותו ובמאפייניו להסכם יחסי ממון בין בני זוג נשואים.

קיים קשר בין הסכמי ממון לבין צוואות וירושות. באופן עקרוני, ההסכם קובע כיצד יחולקו הנכסים במקרה מוות. מהבחינה הזו מהווה ההסכם אמצעי קביל מבחינה משפטית לקביעת סך כל העיזבון שיוריש בן הזוג הנפטר.

גם תחת הסכם לחיים משותפים מבוצעת חלוקת נכסים דומה וגם בו אדם יכול להוריש רק כספים שבבעלותו. בנוסף, בשני המקרים מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום ולשמוע פרטים שרלוונטיים לנסיבות מערכת היחסים.

 המידע בדף זה הוא כללי בלבד, אינו ממצא ואין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת מקצועית. השימוש במידע הינו על אחריותו המלאה של הקורא. בכל מקרה, אין בעלי האתר או המחבר נושאים באחריות כל שהיא לנזק שנגרם או עשוי להיגרם בעקבות השימוש במידע.

כל הזכויות שמורות kala4kala.co.il
פיתוח: LotemX בניית אתרים ובניית רשת חברתית | עיצוב: 2pm
נכנסת להריון? מזל טוב! כנסי לאמא4אמא ותמצאי שם הכל החל ממחשבון הריון , פורום הריון , עגלות לתינוק , סלקלים ועוד זמן טעינה: 0.1813 שניות